بارکشی نااستادان و معضل مقالات علمی-پژوهشی پرنویسنده/ یادداشتی از سید حسن اسلامی اردکانی

خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)- دکتر سید حسن اسلامی اردکانی:
زمانی استاد دکتر مهدی محقق در مصاحبه‌ای گفته بود که برخی استادان دانشگاه را می‌شناسد که هنگام استخدام خود گفته بودند که فلان و فلان مقاله را نوشته‌اند و به زودی منتشر خواهد شد. اما بعد از سی سال هنوز آن مقالات ادعایی منتشر نشده است و از این استادان هیچ اثر مکتوبی منتشر نشده است تا بتوان قوت و ضعف علمی آن‌ها را بررسید. با این حال، آنان مراتب ارتقای علمی خود را پیموده‌اند، بی‌آنکه در کارنامه‌شان حتی یک مقاله عالمانه ثبت شده باشد. ظاهراً این استادان، راهی برای پوشاندن بی‌سوادی خود نداشتند، یا بخت آن را نداشتند تا با استفاده از شیوه‌های کارآمد و تازه‌ای، که از برکت آیین‌نامه‌های  وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، گسترش یافته‌اند با کمی هوشمندی و درایت عملی، بتوانند ده‌ها مقاله علمی-پژوهشی را روانه بازار کنند و دهان مخالفانی چون استاد محقق را ببندند.

piggybacking2

امروزه راه‌های متعددی برای ارائه مقالات علمی-پژوهشی این قبیل استادان وجود دارد. البته به شرطی که کسی درباره محتوای آن‌ها چند و چون نکند و مته به خشخاش نگذارد. کافی است که در یکی از مجلات دارای رتبه علمی-پژوهشی، مقاله‌ای منتشر شود تا غسل تعمید یافته و بلافاصله از قطعات جورچین یا تقلب و تزویر به مقاله‌ای معتبر و دارای امتیاز تبدیل شود. خوب، یکی از راه‌های رایج برای نوشتن مقالات علمی-پژوهشی، استفاده از همان منطق گندم‌نمایی و جو‌فروشی است که نگارنده در مقاله «فربهی یا آماس؛ تحلیل ساختار مقالات (نا)علمی-پژوهشی در علوم انسانی» (روش‌شناسی علوم انسانی، شماره ۷۴-۷۵، بهار و تابستان ۱۳۹۲) بررسی و تحلیل کرده است. خلاصه این شیوه آن است که استاد فاقد اندیشه و محتوا، بکوشد نوشته‌ای را بزک کند و وسمه بر ابروی کور بکشد و آن را به لطایف الحیلی، که در این جا مجال طرح آن نیست، در یک مجله علمی-پژوهشی منتشر کند. در این جا کاری به این شیوه ندارم.

دومین راه آن است که استادان نیازمند مقالات علمی-پژوهشی، یک مقاله خوب علمی-پژوهشی به زبان‌های دیگر را پیدا کنند و آن را یا خود ترجمه کنند و یا برای ترجمه به دانشجویانشان به عنوان تکلیف درسی بدهند و سپس به عنوان مقاله تألیفی خود در یک مجله دارای رتبه علمی-پژوهشی چاپ کنند. اگر هم حوصله یا دانش زبانی لازم را ندارند، می‌توانند با کمی «تتبع» به سبک قدما، قطعاتی از مقالات خوب فارسی را «اقتباس» یا رونویسی کنند، یعنی همان سرقت خودمان، و سپس تحویل مجلات علمی-پژوهشی بدهند. این بحث را نیز نگارنده در مقاله «چو دزدی با چراغ آید: سرقت علمی در سطح دانشگاهی» (آینه پژوهش، شماره ۱۲۶، فروردین ۱۳۹۰)، به بحث گذاشته است و دیگر در این جا به آن نمی‌پردازد.

اما سومین شیوه که که اخیراً گسترش قابل توجهی یافته و باب شده و مثل گوشی‌های هوشمند، مشتریان پر و پاقرصی در میان برخی استادان دانشگاه پیدا کرده، عبارت است از آوردن نام خود بر سر مقالاتی که این استادان در آن نقشی واقعی نداشته‌اند. دوست دانشورم رسول جعفریان در یادداشتی به نام «یک تن ضعیف و یک کاروان اسیر»، به مقالاتی اشاره می‌کند که بر سر آن گاه نام پنج نویسنده دیده می‌شود، حال آن که ۹۵% مقاله را تنها یک تن نوشته است. قوت این مقالات در حدی است که گاه آمدن نام یک نفر نیز بر آن زیادی است. جعفریان از این پدیده به مثابه «دکانی» یاد می‌کند که در آن برای این دست استادان منافع کلانی وجود دارد. در این یادداشت نکات متعددی آمده است که، به دلیل قبول آن‌ها، از طرح و تکرارشان می‌گذرم. اما در این جا می‌خواهم فقط یک نکته متفاوت را برجسته کنم.

در آیین‌نامه ارتقای مصوب وزارت علوم، برای ارتقا چهار محور یا معیار در نظر گرفته شده است که عبارتند: (۱) فعالیت‌های فرهنگی (۲) فعالیت‌های آموزشی (۳) فعالیت‌های پژوهشی، و (۴) فعالیت‌های اجرایی. هر عضو هیئت علمی مؤسسات آموزشی و پژوهشی برای ارتقای خود در این چهار محور فعالیت خواهد کرد. برخی از این فعالیت‌ها الزامی است، مانند فعالیت پژوهشی، و برخی اختیاری است، همچون فعالیت اجرایی. در محور سوم یا فعالیت‌های پژوهشی، مهم‌ترین نمونه یا شاخص نشر مقالات علمی-پژوهشی است، به‌گونه‌ای که هیچ کس نمی‌تواند بدون داشتن حداقلی از مقالات علمی-پژوهشی منتشر شده یا پذیرش شده، ارتقا پیدا کند. به همین سبب ضرورت وجود مقالات علمی-پژوهشی در رزومه علمی استادان به حدی است که غالباً به این در و آن در می‌زنند و با بهره‌گیری از شیوه‌های درست و، عده‌ای هم، نادرست می‌کوشند هر جوری هست مقالات علمی-پژوهشی برای خود دست و پا کنند. یکی از شیوه‌های جدید که هنوز ابعاد فاجعه‌بار آن چندان آشکار نشده است، نشر مقالات به صورت مشترک با دانشجویان است.

در حالی که شیوه‌های قدیمی، مانند انتحال و سرقت علمی، خطر لو رفتن و بدنامی را برای استاد در پی داشت، و شیوه گندم‌نمایی و جوفروشی یا همان چسب و قیچی، وقت‌گیر بود، این شیوه مطلقاً زحمتی، و فعلاً بدنامی هم، ندارد. کافی است که استاد لطف کند و اجازه دهد نامش بر مقاله دانشجو ذکر شود. از سویی دانشجو موظف است بخشی از رساله خود را در قالب مقاله‌ای علمی-پژوهشی منتشر کند. از سوی دیگر مجلات علمی-پژوهشی مقالات دانشجویی را منتشر نمی‌کنند، مگر آن که نام یک استاد بر آن‌ها باشد. در این وانفسایی که دانشجو درمانده شده و حتی حاضر است پولی بدهد و نام یک استاد را به عاریت بگیرد، برخی استادان از سر بنده‌نوازی و شاگردپروری، مرحمت می‌کنند و نام خود را بر مقالاتی که خود اصلاً ندیده و نخوانده‌اند می‌نشانند. همین جا بیفزایم که مقصودم مقالات واقعاً مشترکی نیست که حاصل تلاش علمی دو یا چند نفر است. بلکه هدف مقالات فزاینده‌ای است که به صورت مشترک منتشر می‌شود، اما در واقع حاصل زحمت یک تن است.

خوب، با فرض این که این مقالات واقعاً مقالات ارزنده‌ای باشند و دانشجویان با تلاشی درخورْ اثری علمی پدید آورده باشند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در این جا به آفات مختلفی که به ذهن خوانندگان می‌رسد و برخی را استاد جعفریان بیان کرده است، نمی‌پردازم. باز به تضییع حق دانشجویان اشاره نمی‌کنم. فقط یک نکته را بیان می‌کنم و آن اینکه این شیوه اجازه می‌دهد تا برخی نااستادان بدون آن که در طول عمر علمی خود حتی یک سطر مطلب عالمانه و آکادمیک بنویسند، از مرتبه مربیگری به مقام استاد تمامی برسند.
کافی است کسی بدون بُنیه علمی کافی جذب دانشگاه شود. بقیه مسئله حل است. وی هنگام جذب غالباً در مرتبه مربی مشغول به کار خواهد شد. حال اگر او کمی بختیار باشد و بتواند در دوره دکتری درسی بدهد، می‌تواند زمینه ارتقای خود را فراهم سازد. برای این کار، به جای زحمت کشیدن و پژوهش کردن و درس دادن که زحمت دارد و ارج چندانی هم ندارد، وی می‌تواند تک تک دانشجویان را ملزم کند که در زمینه‌ای پژوهش کنند و حاصل پژوهش خود را در قالب یک مقاله علمی-پژوهشی بنویسند و نام او را نیز در کنار نام خود ذکر کنند و در صورت ارائه پذیرش مقاله، نمره آن درس را بگیرند. این شیوه ناجوانمردانه‌ای است که برخی نااستادان در پیش گرفته‌اند و به جای رشد علمی خود، دست به بارکشی از دانشجویان می‌زنند و نمره قبولی را مشروط به ارائه مقالات علمی-پژوهشی می‌کنند. هنگامی که به آن‌ها اعتراض می‌شود، می‌گویند که هدفشان ارتقای علمی دانشجویان است، یعنی می‌خواهند چیزی به دانشجو بدهند که خود فاقد آن هستند. حال، اگر حمل بر اشاعه فحشا نشود، این شیوه را بیشتر خواهم کاوید. بارِی، پس از آن که نااستادانی از این دست موفق شدند دو سه مقاله علمی-پژوهشی مشترک متتشر کنند، چون مهم‌ترین شرط ارتقا فراهم شده است، با فراهم کردن شروط دیگر که آسان است، به مقام استادیاری خواهند رسید. در این مقام فرصت برای مقالات مشترک بیشتر فراهم است و دیگر نیازی نیست که این نااستادان دانشجویان را مجبور به ارائه مقالات علمی-پژوهشی مشترک کنند، دانشجویان خود با سر نزد این نااستادان خواهند آمد و منتشان را خواهند کشید. پس از چند سال و با فراهم شدن چند مقاله علمی-پژوهشی دیگر، این دست استادیاران می‌توانند به مقام دانشیاری برسند و در پی آن با دستانی بازتر و مقالات مشترک بیشتر به مقام منیع استادی خواهند رسید، بی‌آنکه حتی لازم باشد یک مقاله علمی-ترویجی یا حتی عمومی نوشته باشند. چون که از نظر صوری کار آن‌ها کامل است و در کارنامه خود ده‌ها مقاله علمی-پژوهشی دارند. مشترک یا غیر مشترک بودن هم، در این میان نقشی ندارد و در آیین‌نامه ارتقا، قید فردی بودن نویسنده و غیر مشترک بودن نیامده است. این نااستادان، به واقع، عین همان استادانی هستند که، به گفته دکتر محقق، در گذشته وارد دانشگاه می‌شدند و بعد از سی سال هیچ مقاله‌ای نمی‌نوشتند. تفاوت تنها در یک چیز است، به لطف پیشرفت علمی و پیدایش شیوه‌های تازه و به برکت آیین‌نامه ارتقا، این نااستادان کارنامه درخشانی از مقالات مشترک دارند. هرچند خود در عمرشان هیچ ننوشته باشند. از مزایای مادی و معنوی چنین مقالاتی برخوردار خواهند شد. این تصویر اندکی سیاه‌تر شده، اما نسبتاً واقع‌نمایی است از آینده جامعه علمی ما که در آن شاهد برخی استادانی خواهیم بود که به واقع نااستادند و هیچ شایستگی علمی ندارند و اگر وضع به همین سبک پیش برود و چاره‌ای اندیشیده نشود، وضع دردبارتری خواهیم داشت.

از تجربه‌های مستقیم و غیر مستقیم خود آموخته‌ام که به مقالات مشترک بدبینانه بنگرم و آن‌ها را جدی نگیرم. خود نیز تا جایی که توانسته‌ام در برابر درخواست دانشجویان مبنی بر نشر مقالات مشترک، به‌ شدت مقاومت کرده‌ام و اگر هم جایی مقاله‌ای مشترک داشته‌ام، آن را به مثابه کار علمی خود قلمداد نکرده‌ام و بر آن تکیه نداشته‌ام. در این جا نیز به همکارانم  پیشنهاد می‌کنم در صورتی که نگران آبرو و اعتبار علمی خود هستند، نسبت به مقالات مشترک و آمدن نامشان حساسیت نشان دهند و در قبال درخواست‌های مصرانه، و گاه به‌حق، دانشجویان مقاومت کنند، یا دست کم نکات زیر را در نظر بگیرند:
یک. هرگز، هرگز نامشان را بر مقالاتی که در آن نقشی نداشته‌اند، ثبت نکنند، چه قصد خیر داشته باشند و چه نیازمند امتیاز آن باشند. اگر هم ضرورت اقتضا کرد، مقالات را بخوانند، اصلاح کنند، تکمیل کنند و در آن‌ها تغییرات معناداری دهند تا نام «مشارکت» بر آن‌ها صادق آید.
دو. بکوشند تا نامشان پس از نام دانشجویان بیاید. اگر ضرورت اقتضا می‌کند که نام استاد ذکر شود، لازم نیست که این نام حتماً اول باشد. به‌واقع، این قبیل مقالات کار دانشجویان و ماحصل زحمات آنان است و رذیلانه است که یافته‌های آنان عمدتاً به نام دیگری ثبت شود و نام او در آغاز بیاید، به تعبیر حضرت امیر مؤمنان علی (ع) «فجناه ایدیهم لا تکون لغیر افواههم» (نهج البلاغه، خطبه ۲۳۲).
سه. و مهمتر از همه آن که استادان واقعی به این مقالات دلخوش نمی‌کنند و اصولاً آن‌ها را جزو کارنامه علمی خود نمی‌شمارند. هر مدرس و عضو هیأت علمی باید به اندازه کافی کار تألیفی و مقالات علمی-پژوهشی فردی، مستقل و غیر مشترک داشته باشد، تا به اعتبار آن‌ها ارتقا یابد و اعتبار علمی پیدا کند و اگر هم مقالات مشترکی بعد منتشر کرد، جزو آن نااستادانی قلمداد نگردد که بی‌رنج و زحمت علمی و با تکیه بر دستاوردهای دانشجویان به جایی که شایسته آن نیستند، می‌رسند. حکایت این نااستادان حکایت آن شعر است که «پدر که ناخلف افتد پسر چه کار کند؟»

در برابر این پیشنهادها به همکارانم، نکته‌ای را نیز به دانشجویان یادآور شوم. برخلاف این رویه رایج که باید نام استاد در کنار دانشجو ذکر شود، ظاهراً این رویه مستند قانونی ندارد و در آیین‌نامه تعیین اعتبار نشریات علمی کشور، مصوب ۸/۱۱/۱۳۹۰، سخنی از ضرورت ذکر نام استادان در کنار مقالات علمی-پژوهشی دانشجویان نیامده است. لذا هم دانشجویان می‌توانند دربرابر این رویه شیوه مناسبی در پیش بگیرند و هم مجلات علمی-پژوهشی به جای گسترش این سنت سیئه و تأکید بر ضرورت ذکر نام استادان، باید بکوشند اعتبار مقالات را، فارغ از نام نویسندگان، بررسی و در صورتی که واجد شرایط نشر بود منتشر کنند. بدین ترتیب، در صورتی که استادان واقعی نگران اعتبار علمی خود باشند، دانشجویان به حقوق خود وقوف پیدا کنند و مسئولان نشریات به اعتبار درازمدت مجلات خود بیندیشند، شاید بتوان در برابر این ترک‌تازی نااستادان مقاومت کرد و مانع فرومردن چراغ علم در این کشور شد. در واقع، اگر هم کورسویی از علم برجای مانده باشد، حاصل کار آن استادانی است که ذهنی کوشا، زبانی گویا، و قلمی نویسا دارند و فارغ از نام و ننگ و با افتادگی تمام به کار خویش مشغولند و به جای کسب اعتبار از طریق دانشجویان با کار خویش به آن‌ها اعتبار می‌بخشند. اما اگر اینان بروند چه خواهد شد؟

 

http://hassaneslami.ir/?p=524

یک دیدگاه 21 در “بارکشی نااستادان و معضل مقالات علمی-پژوهشی پرنویسنده/ یادداشتی از سید حسن اسلامی اردکانی

 1. مشکل از سردبیرهای مجلات علمی و پژوهشی است که مقالات دانشجویی را منتشر نمی کنند.
  هم چنین مشکل از وزارت علوم است که برای اعطای دوباره مجوز برای مجلاتی که دانشجویان در آن مقاله می دهند کارشکنی می کند.

 2. سلام آقای دکتر
  بسیار از نوشته ارزشمند شما لذت بردم. ممنون از این که روی این بحث مهم دست گذاشته اید.
  نکته ای که برایم سوال است مقوله ی «نویسنده مسئول» و معنای آن در یک مقاله علوم انسانی (به ویژه در مطالعات اسلامی) است. لطف میکنید اگر کمی در این باب توضیح فرمایید.
  آیا کارکرد «عملی» تعیین «نویسنده مسئول»، نوعی تنزیه استاد (نویسنده غیرمسئول) از محتوای ارائه شده نیست؟ (اگر چنین است چرا باید اساساً اسم او بیاید؟) آیا الزاما هر مقاله ای باید یک «نویسنده مسئول» داشته باشد؟ آیین نامه ویژه ای در مورد مسئولیتها و تبعات حقوقی نویسنده مسئول (به نسبت باقی نویسندگان) وجود دارد؟

  1. با درود به شما،
   عمدتا بحث نویسنده در ایران به معنای مسئول ارتباطی و پیگیری و احیانا پاسخگویی و در عین حال به عهده گرفتن مسولیت حقوقی است

   1. سوال همین است آقای دکتر.
    لطفا تامل فرمایید:
    از دو حالت خارج نیست:
    ۱- اگر منظور از «نویسنده مسئول» ، «مسئول پیگیری»، نامه زدن به مجله و… امثال این قبیل کارهاست، که مشکلی نیست و حرفی ندارم.
    ۲- اما اگر – چنانچه اشاره کرده اید- در عرف مجلات علمی، «مسئولیت حقوقی» مقاله با «نویسنده مسئول» آن محسوب میشود و مثلا اگر فردا روزی معلوم شود مقاله ای انتحال کرده، در فضای اکادمیک، فقط «نویسنده مسئول» را مقصر میدانند، تعیین چنین سمتی برای مقالات، خودش یک« دریچه بزرگ فساد» است که باید با جدیت به مبارزه با آن برخاست. در واقع این سمت یک «راه فرار» شیرین در مقابل اساتید محترم قرار میدهد که هم از مزایای درج عنوان برخوردار شوند و هم در قبال آن، ادنی حدی از مسئولیت نپذیرند. حذف این «راه فرار» از آیین نامه مجلات علمی کمک خواهد کرد، اساتید کمی با احتیاط بیشتر حاضر به درج نامشان در شمار نویسندگان مقالات شوند؛ چون در این صورت خواهند دانست اگر فردا روزی پرده برافتد که در مقاله ای-مزین به نام آنها- سرقت علمی صورت گرفته، آنان نیز باید در قبال آن پاسخگو باشند. فکر میکنم در چنین حالتی اگر فرصت نمیکنند متن مقاله را بخوانند و نسبت به آن ارزیابی صحیحی داشته باشند، از درج نامشان – و لو به خاطر حفظ آبرو- خوددداری خواهند کرد…

 3. سلام جناب دکتر اسلامی
  یادداشت خوبی بود و استفاده ها بردیم.
  در یکی از سایت های خبری که مطلب شما را منتشر کرده بود یکی از افراد نوشته بود که:
  فقط رشتتون چی بوده که دانشیار گروه دین‌شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب هستید ولی سردبیر مجله ای هستید که روانشناسی و علوم تربیتی هستش؟
  همچنین شخصی دیگری گفته بود:
  موافقم با جناب اسلامی. ضمن آنکه خوب بود اساتیدی چون شما که استاد گروه اخلاق هستید، قدری اخلاقیات را در خود نهادینه می کردید و بار توهینی الفاظ خود را کمتر می کردید.

  1. ممنونم جناب شمس
   کاش ان کلمات توهین امیز را مشخص کرده بوددید تا دیگر به کار نبرم.
   من سردبیر مجله علوم تربیتی نسیستم سردبیر مجله کتاب فصل در حوزه نقد این رشته ها هستم و میان این دو فرق است

 4. جناب استاد سلام علیکم
  عکسی که در طلیعه وبگاه استفاده کرده اید قدری ناپسند است.یعنی قدری اغراق آمیز است البته با چاشنی توهین عجین گشته است.دانشجوی دوره تحصیلات تکمیلی راهی جز آنچه از وی طلب می کنند ندارد و به نوعی مکرِه یا مضطر است و لابد و ناچار که آنچه می طلبندش انجام دهد اما عکس فوق با بارمفهومی کولی گرفتن قدری بی ادبی و به سخره کشیدن عزت نفس دانشجوست.

  1. با درود به شما
   تا کنون خیلی ها این یاداشت را دیده اند کسی به جنبه توهین امیز بودن این طرح اشاره نکرده است. اگر شمااین برداشت را دارید میتوان گفت در صد اندکی چنین نظری دارند. قصد توهین به هیچ دانشجویی نبوده است و نیست. (مقالاتی هم که نام برده اید درباره این موضوع نیستند؛ محتوای آنها را ببینید.)

 5. در این سیل ِ بی اخلاقی و منفعیت طلبی های شخصی پیدا و پنهان و بزک شده، وجود ِ وجودهایی که همچنان دغدغه ی اخلاق و علم و معنا را داشته باشند، امید را زنده نگه میدارد..

  علاوه بر موارد صحیحی که فرمودید، نقش مهم سیاستگزاری های کلان را هم در به وجود آمدن این وضعیت در نهاد آموزش در کشور نباید فراموش کرد: سیاستهای کمیت گرا و تأکید بر افزایش تعداد مقالات و تکیه بر آن به عنوان شاخص رشد دانش و به وجود آمدن نهضت علمی در کشور..

  به علاوه چقدر امیدبخش می بود اگر نهاد «حوزه علمیه» خود به عنوان سرمایه ی ارزشمند سنتی و نهاد دارای تاریخ و هویت ریشه دار، دامنش را به این مسائل آلوده نمیکرد و الگویی برای رهایی دانشگاه از این بیماری ها میشد. اما درد آنجاست که برخی پژوهش ها نشان میدهند متأسفانه حوزه هم به سمت مبتلا شدن به چنین آفات دانشگاهی پیش میرود و این سرمایه نیز در حال از دست رفتن است:
  http://www.ensani.ir/storage/Files/20131015134905-9571-100.pdf

  با این حال، امید سرمایه ی ما برای حرکت و تغییر است.
  از شما سپاسگزارم.

 6. سلام جناب اسلامی
  چند وقتی ست که مسئله ای به ذهنم خطور می کند.خدمتتان معروض می دارم تا چه مقبول افتد!
  چند وقتی ست در باب انتحال و مقاله های کم مایه بسیار می نویسید منجمله:

  مقاله «تقابل پرنویسی و خوب‌نویسی در تولید علم: تحلیلی انتقادی»
  مقاله «ملاصدرا و معضل انتحال: بازسنجی دفاعیه ها»
  مقاله «ده نکته درباره “سرقات ادبی”»
  گویا نشستن و نوشتن از وضع و حال اسفناک چنین اتفاقاتی، خود، از برای حضرت تان موضوعی شده است و توانِ پرجوش و پرخروش و قلم پر نیش و نوش شما را به خود معطوف داشته است.من فکر می کنم تأکید بیش از حد بر این مسئله، خود باعث تحلیل قوای مخیله و فرسایش فکر و اندیشه است.اما نکته ی مهم این است که اگر خواننده ای، همچون ما شاگرد شما نبوده باشد و خبر از تواضع علمی و سلوک متخلقانه شما نداشته باشد در بادی امر این شائبه به ذهن اش متبادر می شود که:
  “بس است دیگر، فهمیدیم که بنیه علمیه کشور ضعیف است و بار علمی استادن کم رمق و کم توش است، چقدر بر طبل بی آبرویی استادان بی سواد و بر کوس رسوایی بی سوادی استادان می کوبید؟ مگر قرار بود جز این باشد؟ در کشوری که طی چندین سال ده ها که نه صدها و صدها که نه بلکه هزاران دانشگاه و دانشکده و اندیشکده و پژوهشکده و مرکز علمی و فرهنگی با القاب، عناوین و کناء مختلف به راه بیفتد، لابد انتظار داشتید از استادان با سواد که تعدادشان کم نیز هست پلی کپی بگیریم و در مناصب جدید بنهیم؟! ”
  ببخشید حضرت استاد اما من فکر می کنم تأکید زیاد بر این مطلب که صد البته بسیار هم مهم است به ذهن این نکته را خاطرنشان می کند که آهای بیایید و ببینید که چه کم فروشی ها می کنند این اساتید و چه مقالات منتحل،کم جان و مسروقه ای از خود به زیور طبع می آرایند و یک خواننده با خود بگوید: خب جناب اسلامی، نیاز به این هم هیاهو نیست، فهمیدیم که شما اهل مقاله نوشتن و ایضاً مقاله ی خوب نوشتن هستید، دیگر چرا برای رونق دکان خویش از کشته پشته می سازید و بی سوادی استادان را سکوی پرش خویش ساخته و کم تعهدی برخی دیگر را نردبان ترقی خود می کنید؟!
  با عرض پوزش از محضر استاد عزیزم(صرفن خواستم جلوی احیاناً یک برداشت بد را بگیرم)

 7. سلام
  بنده چندماه روی مقاله‌ای وقت گذاشتم و استاد که تنها یک بار آن را خوانده بود، مرا مجبور کرد که نام او را تنها به بهانه آنکه صاحب ایده بوده، اول بیاورم! اگر میتوانستم به او میگفتم که آن ایده شما هیچ هنری نبوده و همه آن را دارند، مهم این زحماتی بوده که من کشیدم…. اما حیف.
  پیشنهاد میکنم شما که دستان میرسد، سامانه ای در وزارت علوم یا … در یک دانشگاه ایجاد کنید تا دانشجویانی که مجبور میشوند نام استاد را به ناحق بر مقاله خود بیافزایند، در آن سامانه این اجبار را به طور خصوصی گزارش کنند. (بدون اینکه برای ادامه تحصیلشان مشکل پیش آید) ممکن است یک دانشجو سهوا یا عمدا خطا بکند و اشتباه گزارش کند، اما امکان ندارد ده‌ها دانشجو از دانشگاه های مختلف این اشتباه را درباره یک استاد بکنند.
  بدین ترتیب پس از چندسال دست این استادنماها رو میشود و میتوان پرونده شان را برای بررسی بیشتر به مراجع قانونی تحویل داد. (البته اگر انگیزه‌ای برای این کار وجود داشته باشد)

  ممنون

  1. البته می توان از جناب شرلوک هلمز و هرکول پوآرو هم استمداد کرد.باید دایره ویژه رو کردن دست استاد نماها در وزارت علوم به سرپرستی آقایان فوق الذکر تاسیس نمود.

 8. بنده با تمام احترامی که به اقای دکترشمس دارم با ایدهایشان مخالفم وفرمایشات ایشان و وقضاوت شان را نمی پسندم ۰بویژه متن هلمز ۰مصلحت نیست که از پرده برون افتد راز

 9. با نام خدا ؛
  جناب آقای دکتر اسلامی ، آن چه در این نوشتار بر آن تاکید کردید ، یکی از معضلاتی است که دانشجویان ، به ویژه دانشجویان دوره دکتری با آن دست به گریبان هستند . اما برای برون رفت از این معضل ، استمداد و طلب یاری جستن از دانشجویان بی معنی است ، چرا که دانشجو نه موید این قانون است که اسم استادی در کنار اسمش در ارائه مقاله قرار گیرد و نه قانونگزار، بلکه اسیر این قانون است و راه برون رفت از این معضل را قانونگزار بر او بسته است . شما دغدغه ی به حق خود را می بایست اولا با اساتید عالم ، دلسوز و خواستار پیشرفت علمی کشور مطرح کنید ، تا همگی اعلام برائت خود را از این قانون بد اعلام دارند و نیز در پی آگاهی بخشیدن به بدنه ی تصمیم گیرنده برای نظام علمی و آموزشی کشور باشید . دانشگاه ادیان و مذاهب به عنوان یک مرکز علمی که در پی بالا بردن کیفیت آموزش و پژوهش است ، می تواند فتح بابی کند در به چالش کشیدن این معضلات . اول از همه اگر در دانشگاهی که شما مشغول به فعالیت هستید ، مجله علمی پژوهشی وجود دارد ، در پی لغو این قانون برآئید و بر تصمیم گیرندگان روشنگری نمائید و این موفقیت را آرام آرام به مجلات دیگر در دانشگاه های دیگر تعمیم دهید و در این وادی دست به انقلابی فرهنگی بزنید .

  1. سپاسگزارم جناب محمدی، بله همان طور که گفتید باید از اساتید شروع کرد و من هم در این یادداشت در درجه اول طرف سخنم استادان بوده است. قانون هم همان گونه که اشاره کردم دست کسی را نبسته است و در واقع الزامی در این کار نیست

 10. عرض سلام و ارادت خدمت استاد عزیز
  وقتی من دانشجو با مراجعه به دفتر چندین مجله، با جواب منفی آنها مواجه می شوم؛ چاره ای جز این ندارم. هر چند کلام و سخن حضرتعالی خطاب به نـــــــــا اساتید بود، اما ای کاش راهکاری هم پیش روی ما دانشجویان مفلوک (خخخ) هم قرار می دادید.

 11. متنی بسیار عالی بود و دردی بسیار گران را متذکر شده اند. دردی که اکثریت جامعه دانشگاهی ایران به آن مبتلا شده اند. کمیت گرایی به هر بهایی مثل خوره به جان اساتید و دانشجویان ما افتاده است. یادم هست در زمان دفاعم استاد مشاورم به دلیل اینکه اسم ایشان در مقاله منتشرشده از پایان نامه نبود از بنده انتقاد کردند چون خودشان مشاور بودند و بنده هر چه به ایشان می گفتم که نظر استاد راهنما این بود که چون تمام کارهای مقاله را خودم کشیدم حتی اسم خود ایشان هم نباشد اما استاد مشاور همه اش با طعنه و کنایه می گفتن که دانشجویان باند درست می کنند و خودشان مقالات را می نویسند و اسمی از مشاور نمی برند. مشاوری که هیچ نقشی در پایان نامه نداشته و ایضا در مقالات برگرفته از آن. در نهایت هم همین استاد مشاور در روز دفاع برای تلافی اینکه اسمش در مقاله نبود، تنها کسی بودند که در جمع جلسه دفاع بنده، نمره پایان نامه ام را کمترین قرار دادند. متاسفانه استادنماهایی که وارد دانشگاه می شوند و از همین طریق مقالات مشترک رشد و ارتقا می یابند بلای جان دانشگاه ها شده اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *