مقاله «تغییر نام موقوفات از منظر اخلاق»

ده سال پیش در سفری به مشهد وارد مسجدی قدیمی متعلق به دوره قاجار شدم. بسیار زیبا و تأثیرگذار بود. خواستم اسمش را به خاطر بسپارم که دیدم یک اسم جدید انقلابی دارد. اصلاً این اسم آن اهمیت و پیشینه تاریخی را منتقل نمی‌کرد. حس کردم که با این نام‌گذاری، عملاً همه گذشته فرهنگی و تاریخی این مسجد لگدمال شده است. به فکر فرو رفتم که این تغییر نام‌ها چه توجیهی دارد، به خصوص تغییر نام موقوفات که طبق سنت دینی ما از حوزه اقتدار و صلاحیت دیگران بیرون است و از حقوق مسلم واقف آن است که هر نامی که بر موقوفه خود گذاشته، تا ابد باقی بماند. این مسئله همواره ذهنم را مشغول می‌داشت تا آن که سرانجام در قالب مقاله «تغییر نام موقوفات از منظر اخلاق» منتشرش کردم و در آن سعی کردم این مسئله را تنها از منظر اخلاقی بکاوم.

سید حسن اسلامی – تغییر نام موقوفات از منظر اخلاق

ناگفته نماند که قسمت انتهای مقاله زیر عکس رفته است و اگر کسی خواست بخواند، باید آن عکس را بردارد تا متن را ببیند!
اما مشخصات کتاب‌شناختی این مقاله: «تغییر نام موقوفات از منظر اخلاق»، وقف: میراث جاویدان، شماره ۸۴، زمستان ۱۳۹۲٫
(لینک کوتاه به این مطلب: http://hassaneslami.ir/?p=289)

یک دیدگاه 5 در “مقاله «تغییر نام موقوفات از منظر اخلاق»

 1. وقتی مقاله‌ای معرفی می‌شود، انتظار می‌رود راهی هم برای دسترسی به متن کاملش وجود داشته باشد؛ یا برای استفادۀ رایگان گذاشته شده باشد و یا به مرجع دیگری ارجاع داده شده باشد و از آن مرجع بشود اصل مقاله را در ازای مبلغی خرید.
  مشخصات کتاب‌شناختی بعید است کمک چندانی کند. برای یافتن یک شمارۀ مشخص از مجله‌ای خاص راهی کتاب‌خانه‌ها شد؟
  در مورد «پیامدهای نظریه تکامل و پاسخ‌های ایرانی» نیز همین‌طور؛ این دست مطالب شاید بهتر باشد تنها در آرشیو منتشر شود.

   1. حق با شما است. اما غرض از این چکیده خوانده شدن نیست، بلکه به دست دادن تصویری از متن اثر است و همین کارکرد است که اوردن تصویر را توجیه کرده است.

  1. با درود،
   در گام اول مقاله معرفی میشود و رایج ترین راه همین به دست دادن مشخصات کتابشناختی اثر است. در گام بعد و در فرصت مناسب اصل مقاله نیز به شکل پی دی اف جهت استفاده عموم در سایت گذاشته خواهد شد. انشاء الله

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *