چاره مرگ، نه کاری است حقیر

سرِ شب، گرم تایپ کردن و نوشتن بودم که دکتر داود فیرحی زنگ زد. با صدایی که معلوم نبود شوخی می‌کند یا جدی است، گفت: خبر بدی برایت دارم. دوست ندارم بگویم، چون ناراحت می‌شوی، اما باید بگویم. مهدی پرید! مهدی از دستمون رفت! هنوز دقیقاً متوجه نشده بودم مقصودش چیست که صدای گریه‌اش بلند شد. بله، مهدی حمیدی، دوست همنوردم و برادر خانم دکتر فیرحی ناگهان قلبش از کار افتاده و درگذشته بود. می‌دانستم که خبر قطعی است و هیچ جای چک و چانه ندارد، با این حال از سر طبیعت انسانی، پرسش‌هایی کردم که بیشتر برای این بود تا خودم را آماده قبول این واقعیت کنم. تلخ‌تر آن که آقای فیرحی از من خواست تا به دوستان دیگر هم خبر دهم، اما چاره‌ای نبود.

شاید بیست سالی می‌شد که مهدی حمیدی را می‌شناختم، از کارکنان خوب بخش هنری دفتر تبلیغات اسلامی و مدیر نگارستان اشراق بود، با تجربه‌هایی خوب در عکاسی و فیلمبرداری. اما مهم‌تر از همه حس انسانی، روحیه شاداب و پویای او بود. آخرین پیشنهادش در آخرین صعودش به من آن بود که برویم  پارکور تمرین کنیم!

چند سال اخیر را عمدتاً جمعه‌ها با هم کوه می‌رفتیم. او با خودش نان و پنیر می‌آورد و من میوه و چای. در واقع این دو بهانه بود تا با پیامک همدیگر را در کوه پیدا کنیم. سال ۱۳۹۱، همراه با دوستان دیگر، به توچال و دماوند رفتیم. باز سال‌ها قبل فرصت بیشتری بود و مسیرهای طولانی‌تری می‌رفتیم، مثل غار عرش، قله برف‌انبار و… اما اگر فرصت دیگری نبود به همین کوه دو برادران قناعت می‌کردیم و هرگز از آن خسته نشدیم. آخرین بار جمعه ۲۳ بهمن ماه بود که با هم به قله صعود کردیم و در آن جا صبحانه خوردیم. در میانه راه عکسی از او گرفتم که در این جا به یاد این عزیز از دست رفته می‌گذارمش.

hamid1.jpg

نکته دوست‌داشتنی درباره مهدی حمیدی آن بود که اهل لطیفه گفتن بود، اما زبانش پاک بود و با ظرافت و مؤدب بود. درگذشت این همنورد از دست رفته را به خانواده محترمش، دوستم دکتر فیرحی و همه بازماندگاش تسلیت می‌گویم و از خداوند برایش رحمت و برای بازماندگاش صبر جمیل آرزو می‌کنم. یادش گرامی باد.

* عنوان این یادداشت مصرعی است از پرویز ناتل خانلری در منظومه ماندگار عقاب.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *