مقاله « اخلاق زیست محیطی : زمینه ها، دیدگاه ها و چشم انداز آینده»

 

اخلاق زیست محیطی: زمینه ها، دیدگاه ها و چشم اندازهای آینده

به تازگی مقاله «اخلاق زیست‌محیطی: زمینه‌ها، دیدگاه‌ها و چشم‌انداز آینده» که دو سال پیش آن را برای همایش بین المللی اخلاق و ادیان نوشته بودم در چهارمین شماره فصلنامه اخلاق وحیانی منتشر شده است. در این مقاله کوشیده‌ام زمینه‌های شکل‌گیری اخلاق زیست‌ محیطی، پاره‌ای مسائل مهم آن و سوگیری‌های احتمالی آینده‌اش را بازگویم و مسئله نسبت دین و اخلاق زیست‌محیطی را برجسته سازم.

خواندن / دریافت مقاله

یک دیدگاه 5 در “مقاله « اخلاق زیست محیطی : زمینه ها، دیدگاه ها و چشم انداز آینده»

 1. سلام دکتر

  مقاله‌ی خوبی بود،استفاده کردم.امّا چه فایده … !اخیراًتوبه شکستم و رفتم سینما،گفتم ببینم فیلم برتر جشنواره فجر چیست که جایزه برده ! کاش نمی‌رفتم.فیلم رسماً علیه محیط زیست بود.ترویج شکار،ترویج گوشت‌خواری و از همه بدتر،مسخره کردن گیاه‌خواری(و این که گیاه‌خواری با خیانت به همسر ارتباط دارد!!).فیلم برگزیده سال سینمای ایران!آذر،شهدخت،پرویز و دیگران …

  امیدوارم ببینید و مطلبی درباره‌اش بنویسید.

  1. سلام اقای مرادی،
   کمترین فایده این مقاله و این جنس بحثها ان است که ذهن من و شما به این مسائل حساس میشود. چه بسا شما سالها قبل از کنار اینگونه فیلمها به سادگی می گذشتید، اما الان دست کم نسبت به انچه در این فیلم ها رخ میدهد موضع میگیرید و به تحلیل انها میپردازید. چشم اگر فرصتی یافتم، و فیلم را مناسب این مسئله دیدم، حتما خواهم نوشت.
   شادکام باشید و زیاد هم توبه شکنی نکنید خوب نیست!

 2. مقاله بسیار زیبایتان را خواندم و مثل همیشه که از خواندن نوشته هایتان حظ وافر می برم، این بار نیز غرق لذت شدم. سپاس از شما که نیروی علمی خود را در مسیر صلح و بقا به کار گرفته اید.

 3. با تقدیم سلام و ادب
  دغدغه های استاد عزیز ما همواره کیلومترها جلوتر از زمان خود است؛ این البته بذاته خوب است ولی در زمان حاضر ممکن است کمتر مورد توجه و استفاده باشد(البته اینجور به نظر میرسد و من هیچ مدعی نیستم که چشم سالمی دارم و دید درستی، همین الان هم از پس عینک ۷۵% دارم این سطور را می نویسم!)
  خواستم تقاضا کنم که استاد محترم درباره اخلاق در فضای مجازی، دروغ های مصلحتی(که البته قبلا کاری از حضرت ایشان دیدم) که خیلی شایع شده، اخلاق جنسی و روابط پنهان قبل از ازدواج، اعتبار اخلاقی درمانهایی که قبل از ازدواج صورت می گیرد و در زمان خواستگاری مخفی می ماند، و … مسائلی از این دست هم، مطالبی بنویسند که برای دسته ای از مخاطبان بی نهایت سودمند است.
  با تشکر از استادی که ما او را به انصاف و پشتکار علمی می شناسیم.
  با تقدیم سپاس

  1. با درود و سپاسگزاری از شما،
   خوب مسائلی که پیش کشیدید به خودی خود مهم است، اما من در حوزه مشخصی کار میکنم و فکر میکنم که طرح این بحثها نیازمند تمهیدات و مطالعات مستقلی است برایم زمان میبرد و فعلا جزو اولویتهای من نیست. کافی است هر کسی به سهم خود بکوشدو بخشی را دنبال کند تا انشاءالله به نتایج مناسبی برسیم. شادکام باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *