مقاله «اخلاق نگارش: رهیافتی فضیلت‌گرا»

سال‌ها است که دغدغه اخلاق نگارش و پژوهش رهایم نمی‌کند. به تازگی بخشی از این دغدغه را در قالب مقاله «اخلاق نگارش: رهیافتی فضیلت‌گرا» در آینه پژوهش (شماره ۱۴۳-۱۴۴، آذر-اسفند ۱۳۹۲) منتشر کرده‌ام. تنها نکته گفتنی آن است که در این مقاله به جای نگرش پیامدگرایانه یا تکلیف‌گرایانه، از رهیافت فضیلت‌گرایانه که قدمتی دیرین دارد، و در عین حال به تازگی به مثابه رقیبی نیرومند در برابر نظریه‌های اخلاقی رایج قد علم کرده است، بهره برده‌ و به تحلیل و گزارش اخلاق نگارش پرداخته‌ام.

یک دیدگاه 4 در “مقاله «اخلاق نگارش: رهیافتی فضیلت‌گرا»

 1. بسمه تعالی
  با سلام
  به نظر می آید در ستون سمت چپ صفحه ششم مقاله، پس از نقل داوری مورد اشاره درباره مایکل کوک، شیوه چینش عبارات به جای آن که تغییر کند و به شکل عادی خود بازگردد، هم چنان به همان شیوه نقل قول باقی مانده و تا آخر بند نیز همان گونه پیش رفته است.
  در خدمت به اهل بیت علیهم السلام موفق باشید.

 2. سلام جناب استاد.
  روزی درمورد دغدغه های شما در زمینه اخلاق نگارش با آقا سید محسن صحبت می کردیم، به او گفتم که مطالب و معیارهای شما را که می خوانم، ذهنم به سوی کتاب مکاسب مرحوم شیخ انصاری هدایت می شود. به پیشنهاد محسن و ایدۀ قبلی خودم، گفتم از شما درخواست کنم یک بررسی از این کتاب مهم -که به قول دکتر کاتوزیان، گویا اولین بار قواعد عمومی قراردادهای فقه امامیه را تقریبا مدون کرد- به عمل آورید و بفرمایید این نگارش کتاب چه میزان با معیارهای علمی و اخلاقی نگارش مطابقت دارد.
  با سپاس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *